Profilaktyka ginekologiczna

Home/Usługi/Profilaktyka ratuje życie/Profilaktyka ginekologiczna
Profilaktyka ginekologiczna2018-01-16T09:35:47+00:00

Profilaktyka ginekologiczna

Badanie ginekologiczne zalecane jest przynajmniej raz do roku. Oczywiście jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony narządów rodnych są powodem do natychmiastowego udania się do lekarza, a powodów może być wiele.

  • Duża część młodych kobiet stosuje różne formy antykoncepcji. Jakiekolwiek objawy uboczne spowodowane stosowaniem tych preparatów są wskazaniem do zmiany środka przez lekarza prowadzącego.
  • Bardzo częstym problemem płci pięknej są też infekcje dróg moczowych, które są konsekwencją przedostania się bakterii ze sromu i pochwy do cewki moczowej oraz zapalenia przydatków. Infekcje takie powinny być leczone natychmiast za pomocą antybiotykoterapii, gdyż nawracające zakażenia mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek lub niepłodności. W profilaktyce tego typu zakażeń najlepiej sprawdza się przestrzeganie zasad higieny przez obydwoje partnerów.
  • Kolejnym problemem może być przedwczesna menopauza (średni wiek kobiet wchodzących w te fazę wynosi 51 lat), niektóre kobiety mogą ja rozpocząć już w wieku 40-tu lat. Jeśli cykle miesiączkowe wydłużają się do 45 dni, doświadczane są np. uderzenia gorąca, nocne poty i suchość w pochwie, a objawy takie utrzymują przez trzy kolejne miesiące należy zgłosić się do lekarza, którego zadaniem będzie “przeprowadzenie” przez ten dość przykry okres w życiu kobiety. Przewidując czas wejścia w menopauzę należy zacząć od zebrania wywiadu u własnej matki – prawdopodobieństwo, że stanie się to w tym samym wieku jest bardzo duże.
  • Przedłużające się krwawienia miesiączkowe, ból w dole brzucha i częstomocz mogą być objawem tzw. mięśniaków macicy – łagodnych guzów z tkanki łącznej rosnących w macicy, których obecność może być stwierdzona przez ginekologa w czasie badania fizykalnego (mięśniaki duże lub mnogie są wskazaniem do usunięcia chirurgicznego, zwłaszcza w wieku reproduktywnym, kiedy to mogą być przyczyną niemożności zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w macicy).

Profilaktyka ratuje życie!

Wczesne wykrycie choroby w znacznym stopniu zwiększa szansę na powodzenie leczenia, dlatego tak istotna jest profilaktyka.