Urodynamika

Urodynamika2020-01-17T14:22:01+00:00

Badanie urodynamiczne

Badanie tymczasowo niedostępne w ofercie

Badanie urodynamiczne pozwala określić rodzaj występujących nieprawidłowości w zakresie czynności dolnego odcinka dróg moczowych (pęcherz, cewka moczowa).

Na podstawie badania urodynamicznego można określić przyczynę nietrzymania moczu oraz rozpoznać czynnościową przeszkodę w jego odpływie.

Na czym polega badanie?

Każde badanie rozpoczyna się oddaniem moczu do specjalnego urządzenia, co nazywamy uroflowmetrią lub przepływem cewkowym. Kolejnym etapem jest cystometria, w czasie której badana jest faza wypełnienia pęcherza. Określa się czucie w pęcherzu, jego pojemność i podatność ścian. Obserwuje się czy nie ma niekontrolowanych skurczów wypieracza, czy ciśnienia w pęcherzu są bezpieczne oraz przy jakim ciśnieniu występuje wyciek moczu z pęcherza. W profilometrii spoczynkowej i wysiłkowej określa się ciśnienia zamknięcia w cewce i długość czynnościową cewki moczowej. Końcowym etapem badania urodynamicznego jest uroflowmetria z jednoczesnym pomiarem ciśnień w pęcherzu. Badanie to jest najważniejszym badaniem w określaniu przeszkody podpęcherzowej.

Jak przygotować się do badania?

  • na badanie zarezerwuj sobie 60 minut
  • zabierz ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz aktualne (z ostatnich 30 dni) badanie ogólne moczu z posiewem, które możesz wykonać w Laboratorium INVICTY
  • infekcja dróg moczowych wyklucza przeprowadzenie badania
  • ważna jest informacja o aktualnie przyjmowanych lekach
  • na badanie przyjdź z wypełnionym pęcherzem (nie przepełnionym jak do badania USG)
  • bardzo pomocny jest dziennik mikcji (oddawania moczu) prowadzony przez przynajmniej 3 doby

Czy zdarzają się powikłania po badaniu?

Najprostsze badanie urodynamiczne nie powinno powodować żadnych dolegliwości i nie wiąże się z ryzykiem infekcji, natomiast badanie urodynamiczne złożone z wielu etapów diagnostycznych może wiązać się z ryzykiem infekcji wstępującej dolnego odcinka dróg moczowych. Aby temu zapobiec pacjent otrzymuje lek uroseptyczny.