Biopsja gruboigłowa

Home/Usługi/Diagnostyka i zabiegi/Biopsja gruboigłowa
Biopsja gruboigłowa2018-01-16T09:35:49+00:00

Biopsja gruboigłowa

Biopsja aspiracyjna gruboigłowa pod kontrolą USG polega na nakłuciu grubą igłą zmiany patologicznej w narządzie, pobraniu materiału diagnostycznego do oceny histopatologicznej celem ustalenia rozpoznania i w konsekwencji dalszego leczenia. Biopsja jest wykonywana przez zespół 2 lekarzy – 2 chirurgów onkologów lub radiologa i chirurga onkologicznego. Każdy guzek poddawany jest biopsji pod kontrolą USG jest uwidoczniony na monitorze aparatu USG przez lekarza, następnie lekarz dokonuje nakłucia zmiany i po potwierdzeniu na monitorze właściwego położenia igły biopsyjnej pobiera materiał.

Podczas pobierania materiału do badania pacjent nie musi być na czczo. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Cel zabiegu

Celem biopsji gruboigłowej jest uzyskanie informacji czy w diagnozowanej zmianie są obecne komórki nowotworowe lub zapalne co pozwala na ustalenie przez lekarza dalszego postępowania z pacjentem .

Kwalifikacja na zabieg

Biopsja gruboigłowa wykonywana jest na zlecenie lekarza.
Wskazaniem do wykonania biopsji gruboigłowej pod kontrolą USG jest stwierdzenie zmiany guzkowej lub innej wymagającej diagnostyki.

W Klinice INVICTA można wykonać biopsję:

  • piersi
  • tarczycy
  • węzłów chłonnych
  • jajnika