Przed ciążą – dlaczego warto się przygotować?
Okres starań o ciążę to czas szczególny. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, organizm przyszłej mamy musi być zdrowy i silny. Z tego powodu, zanim zdecydujecie się na naturalne starania lub specjalistyczne leczenie (terapia hormonalna, inseminacja, in vitro), warto odpowiednio się przygotować. Lekarz prowadzący powinien w każdym przypadku mieć możliwie pełne informacje o stanie zdrowia i kondycji Pacjentów. Szczególna uwagę należy zwrócić na codzienną dietę i tryb życia – to także czynniki mogące wpływać na płodność oraz przebieg ciąży. Pierwsze przygotowania warto poczynić już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o potomstwo.
Od 2001 roku pomagamy parom spełniać marzenia o rodzinie. Nasz zespół tworzą doświadczeni lekarze – eksperci i pasjonaci. Specjalizujemy się leczeniu niepłodności – dzięki wdrażanym innowacjom skuteczność terapii w INVICTA wynosi obecnie ponad 50%. Kobiety spodziewające się dziecka otaczamy troskliwą opieką zapewniając im dostęp do badań i porad specjalistów z różnych dziedzin.
Naszym Pacjentom zapewniamy indywidualne podejście i kompleksowe wsparcie , w tym:
- Nowoczesną diagnostykę laboratoryjną (m.in. badania hormonalne, genetyczne i infekcyjne)
- Kompleksowe prowadzenie ciąży
- Poradnictwo specjalistyczne (opieka m.in. ginekologa, endokrynologa, genetyka, immunologa, dermatologa, radiologa, onkologa, genetyka, kardiologa dziecięcego, a także badanie echokardiografii płodu)
- Pełną diagnostykę prenatalną (badania nieinwazyjne i inwazyjne)
- Leczenie niepłodności partnerskiej i nawracających utrat ciąż
- Diagnostykę preimplantacyjną PGD NGS (zalecana parom z obciążeniem genetycznym)
- Diagnostykę genetyczną i inną specjalistyczną niepowodzeń implantacji i poronień
- KTG
Badania lekarskie i laboratoryjne
- Internista
- Endokrynolog
- Stomatolog
- Badanie ginekologiczne
- USG narządów rodnych
- Cytologia
- Biocenoza pochwy
- Badanie piersi (USG)
- Morfologia krwi
- Badanie ogólne moczu
- Poziom glukozy we krwi
- Parametry układu krzepnięcia (INR, APTT, fibrynogen)
- Oznaczenie grupy krwi i RH
- Badania infekcyjne – toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia
- Hbs, Hbv, HCV i HIV
- Hormony tarczycy i przeciwciała (TSH, FT4, FT3, antyTPO, antyTPG)
- Kariotyp obojga partnerów
- Badania w kierunku mutacji i predyspozycji do chorób
- Konsultacja genetyczna
- Ew. diagnostyka preimplantacyjna PGD NGS i/lub
- Diagnostyka prenatalna w ciąży
Jak dbać o siebie?
Modelowa dieta przyszłych rodziców powinna być zrównoważona, zawierać dużo witamin oraz minerałów. Najlepszym ich źródłem są warzywa i owoce, których nie wolno w okresie starań o dziecko sobie odmawiać. Warto także zadbać o odpowiednią podaż białka zawartego w nabiale, chudym mięsie czy morskich rybach. Duże znaczenie ma również spożywanie produktów bogatych w błonnik, zapewniający właściwą pracę jelit. Przed ciążą zaleca się ograniczenie spożycia cukru, soli oraz wysokonasyconych tłuszczów zwierzęcych. Warto też zadbać o nawodnienie organizmu.
Istotną sprawą jest też właściwa masa ciała, o którą warto zadbać z wyprzedzeniem. Nadwaga może mieć wpływ na gorszy przebieg ciąży (większa ilość powikłań), jak trudniejszy poród. Z kolei organizm ciężarnej z niedowagą jest słabszy, co również może negatywnie odbić się na ciąży. Optymalna wartość wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu w metrach do kwadratu) powinna zawierać się w przedziale między 20 a 25.
Partnerzy powinni też odstawić „używki” – rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu i mocnej kawy, nie przyjmować narkotyków.
- witaminy i minerały
- białko
- błonnik
JEDZ: owoce i warzywa, ryby i chude mięso, nabiał, pełnoziarniste pieczywo
UNIKAJ: soli, ostrych przypraw, cukru, mocnej kawy, niepasteryzowanych przetworów mleka, używek (papierosy, alkohol)
Panie pragnące zajść w ciążę mogą także przyjmować preparaty wielowitaminowe, zaś wegetariankom i kobietom przed kolejną ciążą zaleca się dodatkowo preparaty żelaza.
Przyjmowanie jakichkolwiek leków (zwłaszcza tych na receptę) wymaga ścisłej kontroli lekarskiej.
- kwas foliowy – 0,4 mg dziennie
- suplementy witaminowe
- leki wyłącznie pod kontrolą lekarza
Ruch i zdrowe nawyki mogą wpływać na poprawę parametrów nasienia mężczyzny. Dzięki ćwiczeniom kobieta zaś przygotuje swoje ciało do nowej sytuacji, uniknie lub ograniczy bóle kręgosłupa czy kończyn w trakcie ciąży i łatwiej przejdzie poród (krótszy czas trwania).
- ćwiczenia mięśni kręgosłupa, pośladków, krocza (mięśnie Kegla)
- pływanie
- długie spacery
- joga, stretching lub gimnastyka
- marsz, jogging oraz
- jazda na rowerze
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące stanu zdrowia, leczenia, profilaktyki – zwróćcie się do lekarza specjalisty. Udzieli on odpowiedzi, ewentualnie skieruje na niezbędne badania lub zaleci działania medyczne. Warto też kompleksowo podejść do prowadzenia ciąży – stan ten wymaga kontroli lekarskiej, regularnych wizyt i badań (w tym, jeśli istnieją wskazania, diagnostyki prenatalnej).
Należy pamiętać, że kobieta w ciąży wymaga szczególnej opieki i troski. Zarówno jej zdrowie, jak i dobre samopoczucie będzie korzystnie wpływało na rozwój malucha.
- pomoc bliskich
- ograniczenie sytuacji stresowych
- spotkania z psychologiem
- dbanie o dobre samopoczucie