Onkologia

Onkologia2018-01-16T09:35:45+00:00

Poradnia Onkologiczna

Zapraszamy do Poradni Onkologicznej, której głównym celem jest diagnostyka zmian podejrzanych o charakter nowotworowy oraz zapewnienie opieki pacjentom po, lub w trakcie leczenia onkologicznego. W Poradni diagnozujemy pacjentów z podejrzeniem zmiany złośliwej lub nieprawidłowym wynikiem testu na krew utajoną, PSA, kolonoskopii, mammografii czy innego niepokojącego wyniku testu lub badania. Zapewniamy opiekę pacjentom przed, w trakcie i po leczeniu specjalistycznym: chemio-, radio- i hormonoterapii.

PRZYJĘCIE NA WIZYTĘ NIE WYMAGA SKIEROWANIA LEKARSKIEGO.

Przed wizytą u onkologa przygotuj dokumentację medyczną związana z przebytym leczeniem lub wyniki innych badań diagnostycznych:

 • wypis ze szpitala
 • wynik badania cytologicznego lub histopatologicznego
 • wyniki innych badan diagnostycznych (mammografii, usg, kolonoskopii, gastroskopii, rtg. klatki piersiowej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, itp.)

W ramach poradni wykonujemy między innymi następujące badania i zabiegi:

Badanie mutacji BRCA jest badaniem diagnozującym istnienie wrodzonej predyspozycji do zachorowania – umożliwia więc rozpoznanie sytuacji zwiększonego zagrożenia i podjęcie kroków dających gwarancję bardzo wczesnego wykrycia ewentualnej choroby, na etapie dającym bardzo wysokie szanse wyleczenia.

Genami, których mutacje predysponują do zachorowania na raka piersi są geny BRCA. Mutacje w genach BRCA predysponują nie tylko do zachorowania na raka piersi ale także do zachorowania na raka jajnika
Najlepiej poznane geny związane z rodzinnym rakiem piersi i jajnika to BRCA1 i BRCA2 (BRest CAncer). Gen BRCA1 należy do przeciwnowotworowych genów supresorowych. Białko kodowane przez ten gen odpowiedzialne jest za naprawę uszkodzeń DNA. Obecność mutacji w genie BRCA1 podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi lub sutka.
Badanie to powinny wykonać kobiety, u których w rodzinie wystąpiły zachorowania na tego typu nowotwory.

Biopsja cienkoigłowa jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły (nieco grubszej od włosa) do guzka pod kontrolą ultrasonograficzną. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego, który rozprowadza się na szkiełku i utrwala w alkoholu. Rozmazy oceniane są następnie pod mikroskopem przez specjalistę patologa.
Biopsja cienkoigłowa służy przede wszystkim do diagnostyki guzków – do różnicowania guzków łagodnych złośliwych. Metoda ta jest szybka i mało uciążliwa dla pacjenta.
Jest zabiegiem bezpiecznym i zwykle niebolesnym. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

W Klinice INVICTA można wykonać biopsję:
-piersi
-tarczycy
-węzłów chłonnych

Umożliwia wykrycie wczesnych stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór, obrazuje też funkcjonowanie hormonów Dzięki badaniu lekarz może ocenić stan narządu rodnego, a także wykryć niektóre choroby w ich początkowej fazie. Raz w roku podczas wizyty kontrolnej powinny ją wykonywać kobiety, które rozpoczęły życie płciowe bez względu na wiek.
Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
Mammografia jest radiologiczną metodą badania sutka (gruczołu piersiowego). Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu, o ile lekarz nie zalecił inaczej.
W Klinice Zdrowia Kobiety INVICTA wykonujemy USG radiologiczne, które posiada szerokie zastosowanie w onkologii. Zainteresowanych Pacjentów rosimy o kontakt z rejestracją Kliniki.

Rak piersi

Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Więcej…

.

Rak jajnika

Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Więcej…

.

Nasi specjaliści

 • dr n. med. Janusz Wojtacki
  dr n. med. Janusz Wojtacki
  Onkolog
 • lek. Dariusz Sokołowski
  lek. Dariusz Sokołowski
  Onkolog
 • dr n. med. Krzysztof Szyszko
  dr n. med. Krzysztof Szyszko
  Onkolog
 • lek. Magdalena Wojtkiewicz
  lek. Magdalena Wojtkiewicz
  Onkolog