Chirurgia onkologiczna

Home/Specjalizacje/Chirurgia onkologiczna
Chirurgia onkologiczna2018-01-16T09:35:45+00:00

Poradnia chirurgii onkologicznej

Celem poradni jest zapewnienie opieki pacjentom po leczeniu chirurgicznym chorób nowotworowych, jak i konsultacja pacjentów z guzami i kwalifikacja ich do leczenia chirurgicznego lub onkologicznego.

W ramach działalności  Poradni funkcjonuje Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi, której celem jest szybka i kompleksowa diagnostyka piersi tzn. mammografia, USG piersi, biopsja cienkoigłowa BACC oraz konsultacje zmian łagodnych. W Poradni Chirurgii Onkologicznej przeprowadza się badania kontrolne pacjentek po zabiegach na gruczole piersiowym. Wykonujemy punkcje chłonki i kontrolujemy gojenie się ran pooperacyjnych. Konsultujemy pacjentów z guzkami piersi, obserwujemy lub kierujemy do leczenia chirurgicznego. Szczególną grupę stanowią pacjenci tzw. wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi ( z dodatnim wynikiem badania BRCA1, BRCA2, rodzinnym występowaniem nowotworów złosliwych), którą również opiekujemy się w ramach działalności Poradni Chirurgii Onkologicznej.

Kwalifikujemy do zabiegów rekonstrukcji piersi u pacjentek z rakiem lub po ukończonym leczeniu (chirurgicznym, onkologicznym) raka piersi. Wystawiamy skierowanie na środki pomocnicze. W Poradni konsultujemy także znamiona skórne oraz guzy tkanek miękkich, obserwujemy lub kwalifikujemy do leczenia chirurgicznego.

W ramach Poradni Stomijnej udzielamy opieki pacjentom z jejuno-, kolo-, lub urostomią. Wystawiamy zlecenia na środki pomocnicze (sprzęt stomijny) prowadzimy doradztwo przy doborze sprzętu stomijnego. Udzielamy informacje na temat diety oraz porady i wsparcie psychologiczne dotyczące pielęgnacji . Udzielamy informacje na temat dalszego postępowania w przypadku pozytywnego testu na krew utajoną, PSA, kolonoskopii, mammografii czy innego niepokojącego wyniku testu, badania profilaktycznego.

Przed wizytą u chirurga przygotuj dokumentację medyczną związana z przebytym leczeniem lub wyniki innych badań diagnostycznych:

  • wypis ze szpitala
  • wynik badania cytologicznego lub histopatologicznego
  • wyniki innych badan diagnostycznych (mammografii, usg, kolonoskopii, gastroskopii, rtg.klatki piersiowej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego itp.)