Pomyśl o zdrowiu – już dziś!

/, Promocje/Pomyśl o zdrowiu – już dziś!

Pomyśl o zdrowiu – już dziś!

Profilaktyka to najskuteczniejsza forma walki z groźnymi chorobami. Proste nawyki związane z regularnym wykonywaniem badań i kontrolnymi wizytami u specjalistów mogą uratować życie. Dotyczy to w szczególności kwestii onkologicznych. Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Zbyt późno zdiagnozowane, mogą prowadzić do śmierci. Odpowiednia i szybka profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie choroby i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym często powrót do pełnego zdrowia.

Rak szyjki macicy

Wśród kobiet w wieku 40-45 lat rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym dróg rodnych. Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Należą do nich m.in. wiek kobiety powyżej 45 roku życia, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częste zmiany partnerów seksualnych, duża liczba przebytych porodów, a także zmiany patologiczne stwierdzone w badaniu cytologicznym. Badania wskazują, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy jest wyższe u kobiet z infekcją onkogennymi typami wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Do zarażenia wirusem HPV dochodzi na ogół podczas kontaktów seksualnych.

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje zarówno regularne wykonywanie podstawowych badań, jak i  ograniczenie do minimum czynników zwiększających ryzyko choroby. Badania profilaktyczne:

Cytologia – polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, a następnie analizie materiału w laboratorium. Badanie umożliwia wykrycie nieprawidłowości i zmian komórkowych, które mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki. U zdrowych kobiet badanie powinno być wykonywane raz na trzy lata.

Kolposkopia – badanie polega na oglądaniu przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego (tzw. kolposkopu) przez lekarza ginekologa powierzchni i dolnej części kanału szyjki macicy oraz pochwy i sromu. Dzięki 50-krotnemu powiększeniu możliwe jest rozpoznanie zakażeń i stanów zapalnych oraz wczesnych zmian nowotworowych w obrębie badanych miejsc.

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego –badanie umożliwia wykrycie obecności wirusa HPV i określenie jego typu. Na podstawie materiału pobranego z szyjki macicy wykonywany jest test DNA, który jednoznacznie określa ryzyko raka szyjki macicy.

Rak piersi

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Wzrost zachorowań obserwuje się m.in. u pacjentek powyżej 35 roku życia, a także u kobiet, które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia, a w okres menopauzy wkroczyły stosunkowo późno (po 55 roku życia). Istotny wpływ na wzrost ryzyka mają również czynniki genetyczne – nawet 30% zachorowań może mieć właśnie podłoże genetyczne.

W ramach diagnostyki i profilaktyki raka piersi wykonuje się:

  • Mammografię
  • USG Piersi
  • Biopsję cienkoigłową BACC
  • Badania histopatologiczne
  • Konsultacje endokrynologiczne
  • Konsultacje genetyczne

Bardzo ważna jest również diagnostyka predyspozycji genetycznych do zachorowania na raka piersi.

Klinika INVICTA od lat oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie diagnostyki i profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy. W naszych poradniach przeprowadzamy kompleksową diagnostykę oraz opiekę onkologiczną – również w ramach NFZ. Przeprowadzamy również kompleksową diagnostykę genetyczną.

Laboratorium Genetyczne INVICTA opracowało specjalny panel badań  w kierunku predyspozycji do raka jajnika i piersi.

Panel obejmuje badania diagnozujące predyspozycje do nowotworu piersi (mutacje w genach BRCA1, CHEK2, NOD2) i jajnika. Jak podkreślają specjaliści wystąpienie niekorzystnego zapisu (mutacji) w genie BRCA1 podnosi ryzyko rozwoju raka piersi do 60-85% i do około 40%-60% zwiększa ryzyko rozwoju raka jajnika.

13 września ruszyła kampania „Różowa Wstążka” organizowana przez wydawcę magazynu Twój Styl. W jej ramach, czytelniczki, które zakupią gazetę będą mogły wykonać badania profilaktyczne w INVICTA z atrakcyjnym rabatem!

By | 2018-04-25T11:55:36+00:00 14 listopada 2017|Categories: Inne, Promocje|

About the Author:

INVICTA
Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA istnieją na rynku od ponad 15 lat, to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje. Kliniki zapewniają kompleksową opiekę medyczną kobietom w każdym wieku, oferując konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne, zabiegi i profilaktykę m. in. w zakresie położnictwa i ginekologii, endokrynologii, ginekologii endokrynologicznej, andrologii, genetyki oraz onkologii i chirurgii onkologicznej.